صنایع لوازم خانگی,کارت بازرگانی اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی گفت: افزایش نرخ ارز در شرایطی در خدمت توسعه صادرات قرار می گیرد که وضعیت اقتصادی از ثباتی نسبی برخوردار شود این در حالی هست که ما هنوز به ثبات نرسیده ایم و از این رو انتظار برای رشد صادرات تنها به دلیل افزایش قیمت ارز منطقی نیست.

به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا فریوری با اعلام این مطلب افزود: ایران به تولیدکنندگان بزرگ و اثرگذار نیاز دارد ، این در حالی هست که همچنان، با وجود اینکه ظرفیت نصب شده تولید در لوازم خانگی سه برابر نیاز کشور هست، مجوز های جدید برای ورد به این صنعت صادر می شود. 

 

 او در توضیح این مطللب افزود:  بیش از سه برابر تقاضای کل در هر زمینه سرمایه‌گذاری صنعتی داریم یعنی در زمینه یخچال حدود ۲میلیون تقاضای کل در سال داریم که حدود به ۶میلیون ظرفیت نصب شده تولید یخچال و یخچال فریزر داریم البته نه فقط مجوز بلکه به عبارت بهتر دارای ۶میلیون ظرفیت تولید بالفعل این محصول هستیم. 

 

وی تصریح کرد: در زمینه لباسشویی اتوماتیک حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار دستگاه تقاضای کل سالانه داریم در حالی که ظرفیت تولید این محصول برابر با ۴.۵ میلیون ظرفیت منصوبه هست یعنی ظرفیتی که قابل هستحصال و بهره برداری داریم. 

 

وی ادامه داد: در زمینه تولید اجاق گاز، کولر آبی،‌ بخاری و در سایر شاخه های لوازم خانگی به عنوان نیازمندی های ضروری مردم تقریبا ۲ تا۳ برابر مازاد برتقاضا دارای سرمایه‌گذاری ملی هستیم. 

 

ظرفیت‌های بلاهستفاده فعال شوند

فریوری گفت: جنگ اقتصادی مانند هرجنگ دیگری نیازمند تجهیزات و مهمات و راهبردهای عملیاتی هست و اکنون مشکل ما در این جنگ اقتصادی، رساندن مهمات به این تجهیزات هست که اگر با سیهست‌گذاری های درستی این کار انجام شود می توانیم ظرفیت بلاهستفاده را تبدیل به ظرفیت با هستفاده کرده و نیازمندی های جامعه را تامین کنیم. 

وی تاکید کرد: اکنون بر اساس هیچ منطقی به واردات لوازم خانگی نیاز نداریم بلکه نیازمند هستیم تا مهمات و مواد اولیه این صنعت و کارخانه های تولیدی به آن نیاز دارند را تامین کنیم. 

 

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی بیان کرد: تسهیل در امور ثبت سفارش مواد اولیه و ‌گشایش ها از یک سو و تامین نقدینگی از سوی دیگر مهمترین پیش نیاز فعالیت این صنعت هست.

 

فریوری اظهار کرد: اگر این دو مورد تامین شود، می توانیم به بازار لوازم خانگی به صورت کامل سرو سامان دهیم و به آرامش مناسب برسد در غیر این صورت اگر دنبال راه‌حل‌های جایگزین برویم و با نگاه کوتاه مدت واردات را آزاد کنیم ، اتفاق خوبی نمی افتد و  ارزی که باید به تولید تخصیص داده و از اشتغال حفاظت کند ، برای اشتغال سایر کشورها هزینه می شود. وی در پاسخ به این سئوال که کیفیت محصولات داخلی در برابر محصولات خارجی را چگونه ارزیابی می کنید،‌گفت:‌ محصولات بزرگ تولید داخل نیز قابل رقابت با نمونه های خارجی از نظر کیفیت هستند و به تازگی طحان پور رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اعلام کرد که برای نمونه لوازم تولید داخل را به بازارچه های مرزی برده و با عوض کردن کارتن بسته بندی و نصب لیبل به عنوان محصولات خارجی به فروش می رسانند. 

 

صنایع لوازم خانگی,کارت بازرگانی اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانیمحمدرضا فریوری

 

کیفیت ما بالهست

وی توضیح داد: چه محصولات خارجی و چه محصولات داخلی به دلیل اینکه فرایند تولید را طی می کنند و تولید هم تحت تاثیر سیستم ماشین آلات و کارایی دستگاه ها و هم خطای انسانی ممکن هست دچار درصدی خطا و خرابی می‌شوند که معمولا درصد خطا و خرابی معمولا حدود یک درصد هست. شرکت های داخلی و خارجی که در ایران تولید دارند،‌دارای خدمات پس از فروش گسترده هستند و نیاز مخاطبان را پاسخ می دهند. البته دیده شده برخی برندهای خارجی را با گارانتی و خدمات پس از فروش تقلبی به فروش می رسانند که عملا مشتریان وقتی به مشکل برمی خورند از گارانتی نمی توانند هستفاده کنند. 

 

عضو هیات مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی درباره مشکلات ادامه دار صدور مجوزها گفت:‌ جهان برای ورود سرمایه گذار جدید به صنعت سختگیری می کنند. در ایران هم نباید مجوز به راحتی صادر شود یکی از مشکلات ما این هست که صدور مجوزها در دهه های اخیر بر اساس سیهست‌گذاری مناسب صنعتی اتفاق نیفتاده هست. وگرنه نباید شاهد ۳برابر شدن سرمایه گذاری در صنعت لوازم خانگی نسبت به تقاضا باشیم . برای مثال وقتی به فتح تقاضا و همچنین ۳۰درصد برای مازاد تولید برای صادرات دست یافتیم باید صدور مجوزها را قطع کنیم که متاسفانه قطع نشده و این روند ادامه یافته هست و تا ۳برابر میزان عرضه و تقاضا مجوز صادر شده هست. 

 

وی درپاسخ به این سئوال که با توجه به هزینه های بالای تولید و همچنین ۳برابر شدن صدور مجوزها بر اساس میزان عرضه و تقاضا آیا صرفه دارد کسی به عنوان یک تولید کننده جدید بخواهد وارد این بازار شود؟ کارخانه ای را تاسیس کند و در انتظار سودآوری باشد،‌بیان کرد: این کار را مقرون به صرفه نمی دانم زیرا تولیدکنندگان فعلی در این شرایط در حال دست و پا زدن هستند و با سختی روزگار را سر می کنند. محدودیت های بسیار سنگینی برای تولیدکنندگان وجود دارد. فکر نمی کنم انگیزه جدیدی برای سرمایه گذاری وجود داشته باشد البته ممکن هست کسی درصدد ورود به این عرصه باشد اما واقعیت این هست آن کسانی که سرمایه گذاری کرده اند اکنون دچار مشکل شده اند و با دعا و تلاش و کوشش تولیدی خود را زنده نگه داشته اند. 

 

وی در پاسخ به این سئوال که افزایش نرخ ارز چقدر بر رشد صادرات تاثیرگذار هست؟ گفت: بی تردید اگر ثبات اقتصادی ایجاد شود،این نرخ ارز در خدمت توسعه صادرات خواهد بود.

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای کارت بازرگانی محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.